Wystartowaliśmy!

Kampanię „Jestem kobietą, więc idę. Cytologia” oficjalnie możemy już uznać za rozpoczętą. Pierwsze spotkanie w gminie Sitkówka Nowiny za nami.

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych spotkaliśmy się z mieszkankami gminy. Byli też obecni marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz burmistrzowie i wójtowie z Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. O tym, jak ważne są badania cytologiczne mówiła Ida Karpińska z Ogólnopolskiej Organizacji „Kwiat Kobiecości”. – Parę lat temu zachorowałam na raka szyjki macicy. To była trudna walka. Operacja, chemioterapia, naświetlania, brachyterapia… Przeszłam przez wiele etapów, które były dla mnie niezwykle ciężkie, walka trwała półtora roku. Dziś wiem jedną rzecz: badanie cytologiczne, które wtedy zrobiłam, uratowało mi życie – zapewniała.

Dziś do regularnych badań chcemy zachęcać mieszkanki Kielc i Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli gminy: Sitkówka-Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk, Piekoszów, Morawica, Miedziana Góra, Masłów, Górno, Daleszyce, Chmielnik, Chęciny. Kobiety w wieku 25-59 lat. W sumie 12,5 tys. pań. ­– Zamierzamy dotrzeć także do tysiąca mężczyzn. Mężów, ojców, partnerów, którzy zmotywują swoje żony, córki i partnerki do badań. Chcemy wywołać modę na badania profilaktyczne – mówi Marcin Agatowski, prezes Stowarzyszenia PROREW.