Przejdź do ofensywy

Jakub Żubrowski, pomocnik Korony Kielce został twarzą drugiej odsłony kampanii promującej bezpłatne badania cytologiczne „Z miłości do kobiet”

 

– Większość tego rodzaju akcji promują kobiety, bo rak szyjki macicy, to problem, który bezpośrednio ich dotyczy. Myślę jednak, że w taki sam sposób dotyka nas – facetów. Męski głos również powinien być słyszalnynie ma wątpliwości Jakub Żubrowski. I dodaje: Nie wyobrażam sobie, że moja dziewczyna czy mama, czyli najważniejsze kobiety w moim życiu, mogłyby zachorować. Mam nadzieję, że moja obecność w tym projekcie sprawi, że kilka pań, nie tylko z mojego najbliższego otoczenia, pójdzie na badania. Cytologia może uratować im życie!

Billboardy z podobizną Jakuba Żubrowskiego i hasłem „Przejdź do ofensywy. Idź na cytologię” już wiszą na ulicach Kielc i przy głównych drogach Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Wkrótce pojawią się także plakaty w autobusach MPK. – Przygotowaliśmy też zestawy dla pań, w których znajdą ulotki, folder przybliżający problematykę raka szyjki macicy czy naklejki w formie przypominajek. Staramy się dotrzeć do kobiet wszelkimi możliwymi sposobami. Jesteśmy obecni w kawiarniach, salonach kosmetycznych i podczas Kina Kobiet. O wsparcie zwracamy się także do ich mężczyzn. Panowie również mają wiele do powiedzenia w tym temacie, choćby pytając swoje kobiety, kiedy ostatnio były na badaniach – mówi Marcin Agatowski, prezes Stowarzyszenia PROREW, lider projektu „Jestem kobietą, więc idę. Cytologia”.

Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny, ani uwarunkowany genetycznie. Dla nowotworu nie istnieje też granica wieku. Z chorobą zmaga się 1,5 mln kobiet na całym świecie. Każdego dnia diagnozę „RSM” lekarze przekazują 10 Polkom. 5 z nich umiera. Jak to możliwe w XXI wieku i cywilizowanym kraju? Odpowiedź jest prosta. Na badania wciąż zgłaszamy się zbyt późno.

Tymczasem wcześnie zdiagnozowany nowotwór daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Ponieważ jednak rak szyjki macicy początkowo rozwija się bezobjawowo, a my nie przywykłyśmy do regularnych badań profilaktycznych, choroba u wielu pacjentek wykrywana jest dopiero w fazie zaawansowanej.

Tylko regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć symptomy choroby i podjąć skuteczną terapię. Dlatego nie zwlekaj. Znajdź czas dla siebie! Zapisz się na badanie cytologiczne.

Harmonogram spotkań edukacyjno-profilaktycznych, na których odbywają się zapisy znajduje się na głównej stronie. Na trudne pytania odpowiadamy też pod numerem infolinii 691 439 297, a także mailowo: cytologia@jestemkobieta.org.

Projekt „Jestem kobietą, więc idę. Cytologia” skierowany jest do pań w wieku 25-59 lat, mieszkanek Kielc
i Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli gmin: Sitkówka-Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk, Piekoszów, Morawica, Miedziana Góra, Masłów, Górno, Daleszyce, Chmielnik, Chęciny.

Do końca grudnia w ramach projektu zostało przebadanych 345 pań. Adresy gabinetów oferujących bezpłatne badania cytologiczne także można znaleźć na tutaj.